News
+

Niedoczynność tarczycy

NIEDOCZYNNOŚĆ TARCZYCY –OTO 5 PROSTYCH KROKÓW JAK SKUTECZNIE SCHUDNĄĆ!

 

1. Monitoruj wyniki tarczycy.

Starasz się. Jesz zdrowe posiłki. Ćwiczysz, ale nie chudniesz ani grama!

Zanim ocenisz negatywnie swoje zaangażowanie i skuteczność diety oraz wysiłku – sprawdź, jakie masz aktualne wyniki hormonów TSH, fT3 i fT4. Czynność hormonalna tarczycy ma prawo się zmieniać, a dawki przepisanych leków zwykle nie są dane raz na całe życie!

Niejednokrotnie doświadczam sytuacji, w której pacjentki podczas pierwszej wizyty mówią, że stosują zdrową dietę i aktywność fizyczną, ale demotywuje je to, że ten wysiłek nie tylko nie powoduje zamierzonych skutków, a wręcz przeciwnie pogarszają się wyniki biochemiczne cholesterolu. Pierwsze moje pytanie to: jak wyglądają bieżące wyniki TSH. Wówczas okazuje się, że mimo wzrostu tego markera niedoczynności tarczycy – nie nastąpiła żadna zmiana w leczeniu. Pamiętajcie, że niewystarczająca ilość aktywnej trójjodotyroniny w organizmie powoduje zaburzenia przemian metabolicznych na poziomie komórek. Mimo stosowanej diety następuje zupełne odwrócenie procesów metabolicznych: spowolnienie zużycia glukozy, zwiększenie lipogenezy, które prowadzą do nadmiaru tkanki tłuszczowej i aterogennego działania odkładanych w naczyniach lipidów.

2. Dostosuj ilość energii.

Jeśli już masz ustabilizowany i prawidłowy dla Twojego organizmu poziom hormonów tarczycy możesz przystąpić do określenia celowanej dla Ciebie diety. Przekonanie o braku możliwości schudnięcia w dobrze leczonej niedoczynności tarczycy jest błędne. Mam wielu pacjentów, którzy po wyeliminowaniu błędów żywieniowych i dostosowaniu ilości spożywanej energii do ich bieżących potrzeb metabolicznych z powodzeniem zredukowali masę ciała. Zwykle nadmiar dostarczanej energii wynika z drobnych dodatków żywieniowych, które stosowane są co dziennie, ale w nadmiarze (np. cukier do napojów albo spożywanie orzechów pomiędzy posiłkami). Inna sytuacja to, kiedy nie codziennie, ale w krótkim przedziale czasu spożywasz nadmiar kalorii (np. weekendowe spotkania ze znajomymi). Sztuka chudnięcia polega na tym, aby znaleźć złoty środek- zjadaj nieco mniej niż spalasz, ale nie stosuj radykalnych diet!

3.  Powiedz stop eliminacjom!

Nie stosuj bez przyczyny (czyt. bez potwierdzenia badaniami) diet eliminacyjnych. Modne ostatnimi czasy eliminacje pokarmowe wartościowych grup pokarmów w niedoczynności tarczycy, takich jak: zbóż zawierających gluten, produktów mlecznych i niektórych warzyw może sprzyjać niedoborom pokarmowym, a także spożyciu innej wysoko przetworzonej żywności. Często dochodzi do sytuacji, kiedy pacjent nie je żadnych pełnoziarnistych produktów i jada tylko wędliny, a z warzyw w sezonie zimowym ogórka, bo przeczytał, że nie może jeść glutenu, laktozy i warzyw kapustnych. Tym samym spożywa produkty o wysokim IG, które zastępują mu chleb pełnoziarnisty, je wędliny zawierające nadmiar soli i fosforu oraz ograniczył do maksimum źródła potasu. Tymczasem można racjonalnie wplanować w dietę produkty mleczne bezlaktozowe (o ile występuje nietolerancja) i urozmaicić dietę warzywami kapustnymi w postaci gotowanej. Widziałam zdecydowanie więcej przypadków, kiedy to pochopna eliminacja powodowała więcej strat niż korzyści.

 

4.  Dostarczaj witaminy D3.

Jesteśmy populacją z niedoborem witaminy D3. Wiemy nie od dziś, że ma ona swoiste receptory w wielu narządach, np. trzustce i tarczycy. Obniżone stężenia D3 obserwuje się w zaburzeniach gospodarki węglowodanowej, PCOS oraz autoimmunologicznych zapaleniach tarczycy. Niedobór witaminy D3 może dodatkowo niekorzystnie warunkować przemiany metaboliczne i wpływać na stan zapalny (Hashimoto), czyli potęgować i tak występujące w niedoczynności tarczycy zaburzenia. Pamiętaj, że realnym źródłem witaminy D3 będą tłuste ryby morskie oraz preparaty farmaceutyczne.

5. Jedz źródła selenu.

Selen to pierwiastek, który bardzo się lubi z tarczycą. Jest składnikiem dejodynazy, a ta odpowiada za przemiany tyroksyny do aktywnej trójjodotyroniny. Selen to składnik peroksydazy glutationowej, która chroni przed procesami wolnorodnikowymi i może zmniejszać stan zapalny tarczycy. Znów idziemy w kierunku zbilansowanej diety, ponieważ selen obecny jest małych dawkach, ale w wielu produktach, więc warto jeść je wszystkie: jajkach, orzechach brazylijskich, rybach morskich, produktach z pełnego ziarna, drobiu.


#dieta w niedoczynności tarczycy #dieta hashimoto #odchudzanie a niedoczynność tarczycy

Subskrypcja Newslettera

Dołącz do nas i otrzymuj ciekawe oferty